Gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki (1 Kor 12, 26). „Te słowa św. Pawła rozbrzmiewają mocno w moim sercu, gdy po raz kolejny stwierdzam cierpienie wielu nieletnich z powodu wykorzystywania seksualnego, władzy i sumienia popełnianych przez znaczną liczbę księży i osób konsekrowanych. Przestępstwo to wywołuje głębokie rany cierpienia i niemocy, przede wszystkim u ofiar, ale także w ich rodzinach i całej wspólnocie,
niezależnie od tego, czy są to osoby wierzące, czy też niewierzące” – pisze papież Franciszek w liście do Ludu Bożego. Podejmując temat wykorzystania seksualnego osób małoletnich i dorosłych bezbronnych, papież Franciszek często wskazuje, że przestępstwa te są związane z nadużyciami władzy i z nadużyciami duchowymi. W ten sposób wskazuje, że pogłębiona refleksja nad przestępstwami seksualnymi popełnianymi w Kościele powinna objąć również zagadnienie władzy i sumienia.
_____________________________________
Spis treści
Wstęp
Anna Rygielska-Kowalczyk
Nadużycia duchowe: aspekt psychologiczny
Grzegorz Strzelczyk
Nadużycia duchowe: aspekt teologiczny
Tomasz Sage
Nadużycia duchowe: aspekt prawny
Tomasz P. Terlikowski
Nadużycia duchowe: dziennikarska analiza wybranych przypadków
Noty o Autorach
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.